ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020-2021.

Σήμερα, 14 Σεπτεμβρίου, υποδεχόμαστε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας στα σχολεία μας με χαρά γιατί, ακόμη και εάν βρισκόμαστε εν μέσω μιας υγειονομικής κρίσης, μια νέα σχολική χρονιά ξεκινά με στόχους, όνειρα και ελπίδες. Ας μην αποτελέσει λοιπόν αυτή η δύσκολη συγκυρία αιτία έκπτωσης της δημιουργικότητάς μας, της διάθεσής μας για προσφορά και παραγωγικότητα, της φαντασίας και των ονείρων μας.

Αγαπητοί μας μαθητές και μαθήτριες, αποτελεί γεγονός ότι η σχολική χρονιά που θα συμπορευτούμε είναι διαφορετική από όλες τις άλλες. Παρόλα αυτά οι «ιδιαίτερες» τούτες συνθήκες δεν πρέπει να σας αποκαρδιώνουν καθώς το ταξίδι της μάθησης και της γνώσης είναι πάντοτε μαγευτικό όσους σκοπέλους και αν κληθείτε να αντιμετωπίσετε. Αντίθετα, θα πρέπει να σας οπλίζουν με δύναμη, επιμονή και υπομονή, ώστε να συνεχίζετε να ονειρεύεστε και να παλεύετε για το μέλλον σαςβαδίζοντας αντάμα με τους δασκάλους σας το μακρύ και δύσκολο δρόμο της Παιδείας, εκείνον που αξίζει να τον περπατήσεις έστω και με γόνατα ματωμένα… Εμείς, ως εκπαιδευτική κοινότητα, είμαστε κοντά σας, δίπλα σας ακόμη και εάν αυτή τη φορά, σε τούτη την χρονική συγκυρία δεν μπορούμε να σας κρατήσουμε το χέρι, ευελπιστώντας ωστόσο να αγγίξουμε το νου και τις καρδιές σας.

Αγαπητοί μας γονείς και κηδεμόνες, ο ρόλος σας είναι πολύτιμος για την στήριξη και ενθάρρυνση που παρέχετε στα παιδιά σας αλλά και την συμπαράσταση και εμπιστοσύνη που δείχνετε στους εκπαιδευτικούς. Και αυτή τη σχολική χρονιά σας θέλουμε δίπλα μας συμπαραστάτες, αρωγούς και συνοδοιπόρους καθώς κοινός μας στόχος αποτελεί το καλύτερο για τα παιδιά μας, τόσο η πρόοδος των μαθητών και των μαθητριών όσο και ηψυχολογική και συναισθηματική τους ανέλιξη και υγεία.

Αγαπητοί μας συνάδελφοι, έχοντας πλήρη αντίληψη των ιδιαίτερων συνθηκών που καλείσθε να αντιμετωπίσετε και γνωρίζοντας τον ουσιαστικό κοινωνικό ρόλο που διαδραματίζετε με την εμπλοκή σας στην εκπαιδευτική διαδικασία καθώς και την αμέριστη προσφορά σας και σε προσωπικό αλλά και σε κοινωνικό επίπεδο, εύχομαι ολόψυχα να συνεχίσετε να επιτελείτε άριστα το λειτούργημά σας και να στηρίζετε πολλαπλώς τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.

Υποδεχόμαστε λοιπόν τη νέα αυτή σχολική χρονιά με αισιοδοξία, θετική σκέψη και ενέργεια, πιστεύοντας ακράδαντα ότι θα μας διδάξει τη σημαντικότητα της υπευθυνότητας αλλά και της συλλογικότητας. Όλοι μαζί μπορούμε …

Καλή και αποδοτική σχολική χρονιά με υγεία και πρόοδο!

Βασιλέως ιερομάρτυρος επισκόπου Αμασείας, Γλαφύρας