Δανεισμός

Η βιβλιοθήκη λειτουργεί ως δανειστική βιβλιοθήκη , αλλά και σαν αναγνωστήριο. Το υλικό που μπορεί να δανειστεί, για να βγει από τη βιβλιοθήκη πρέπει να περάσει πρώτα από τη διαδικασία δανεισμού, όπως αυτή περιγράφεται στον κανονισμό λειτουργίας της βιβλιοθήκης, τόσο για τους μαθητές, όσο και για το εκπαιδευτικό προσωπικό.

Για να μπορέσει κάποιος να δανειστεί ένα βιβλίο, πρέπει να είναι μέλος της Βιβλιοθήκης. Η πιστοποίηση του κάθε μέλους γίνεται με την Κάρτα Μέλους με την οποία εφοδιάζεται κάθε νέο μέλος της βιβλιοθήκης. Με την εγγραφή κάθε νέου μέλους του χορηγείται ένας προσωπικός αριθμός, ο οποίος είναι αρκετός για να προβεί σε δανεισμό βιβλίων καθώς και για να παίρνει μέρος σε άλλες δραστηριότητες της βιβλιοθήκης.

Με την εγγραφή, κάθε μέλος, εντάσσεται σε κάποια κατηγορία, η οποία καθορίζει και τα δικαιώματά του, όπως αναφέρονται στον κανονισμό λειτουργίας της Βιβλιοθήκης (περίοδος δανεισμού, είδος υλικού κλπ).

Σάββατο
Σάββατο του Ακαθίστου, Θεοδώρου Τριχινά, Αθανασίου και Ιωάσαφ