Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο Αλκιβιάδειο Γυμνάσιο ? Λ.Τ. Φουρνάς

P1050168 Panoramas

Την Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2013, πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Λ.Τ. Φουρνάς, εκδήλωση με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Δασοπονίας και με θέμα «Δάσος: Πηγή ζωής ή κέρδους;».

Η εκδήλωση διοργανώθηκε με τη συνεργασία του Αλκιβιάδειου Γυμνασίου Φουρνάς, του Δήμου Καρπενησίου, του Δασαρχείου Φουρνάς του Τμήματος Δασοπονίας του ΤΕΙ Λαμίας.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με το χαιρετισμό του Σχολικού Συμβούλου Φιλολόγων κ.Ανδρέα Κοντοδημόπουλου. Χαιρετισμούς απηύθυναν επίσης η Δημοτική Σύμβουλος κ.Γεωργία Γκαρίλα εκ μέρους του Δήμου Καρπενησίου και ο Διευθυντής Δασών κ.Γιώργος Καραγεώργος. Μετά από μια σύντομη εισαγωγή της μαθήτριας Δήμητρας Μάργαρη, παρουσιάστηκαν τρία ενδιαφέροντα και επίκαιρα θέματα με τίτλο:

α) «Δάσος και νερό», με εισηγητή τον κ.Ανδρέα Παπαδόπουλο, καθηγητή του τμήματος Δασοπονίας Καρπενησίου,

β) «Δάσος και κλιματική αλλαγή», από τον κ.Ιωάννη Ραυτογιάννη, καθηγητή του τμήματος Δασοπονίας Καρπενησίου και

γ) «Διαχείριση του δασικού πλούτου της περιοχής Φουρνά και του Ν. Ευρυτανίας», από τον κ. Σταύρο Κοσμά, δασολόγο ? δασάρχη Φουρνάς.

Μετά τις εισηγήσεις επακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος με μεγάλη συμμετοχή και ενδιαφέρον από το ακροατήριο στο οποίο συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του Γυμνασίου, το Δημοτικό και το Νηπιαγωγείο Φουρνάς, εκπρόσωποι του Δασαρχείου, του Πυροσβεστικού κλιμακίου, της εκκλησίας, της Δημ.Ενότητας Φουρνάς, του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, του Συλλόγου Γυναικών Φουρνάς και οι κάτοικοι της περιοχής.

Την εκδήλωση έκλεισε ο Διευθυντής του Γυμνασίου Λ.Τ. Φουρνάς κ.Αναγνώστου Γεώργιος. Στο τέλος της εκδήλωσης οι γονείς των παιδιών και ο Σύλλογος Γυναικών Φουρνάς προσέφεραν τοπικά εδέσματα στους συμμετέχοντες.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί η προσφορά του Δήμου Καρπενησίου και της Δημ. Ενότητας Φουρνάς για την οικονομική και υλικοτεχνική στήριξη της εκδήλωσης.

Μαΐου
Ανδρονίκου και Ιουνίας αποστόλων, Αθανασίου Χριστιανουπόλεως